Vlasy v pohybu

Vlasy v pohybu

Účesy, ideály krásy a posílení postavení žen v průběhu desetiletí

Community

Váš (nový) účes může být silným poselstvím. Může toho hodně vypovědět. Třeba o ukončení vztahu, začátku nové kariéry nebo nové životní fázi. Pořízením nového účesu žena rozhoduje, jak se bude prezentovat světu. Zejména krátké účesy jsou silným poselstvím o posílení postavení ženy, sebedůvěře a ochotě odmítat zkostnatělé normy krásy. Na druhé straně neměnnost účesu a udržování vlastního typického vzhledu mohou zdůrazňovat charakter a silný postoj. Victoria Beckham například utvrdila svou pověst jako módní ikona, když jí lesklé mikádo vysloužilo přezdívku Posh Spice. Ke klasickému vzhledu se tu a tam i po letech vracela a stala se tím ještě víc nóbl, když změnila kariéru ze zpěvačky na módní návrhářku. Ještě věrnější svému typickému mikádu byla Anna Wintour, která ho nosila po celý svůj dospělý život. Ve skutečnosti tato mocná šéfredaktorka údajně nosila bezvadně zastřiženou ofinu od 14 let, což jí dodávalo punc spolehlivosti u kormidla nejprestižnější publikace v nestálém světě módy. Další symbol stylu a inspirace, Jamie Lee Curtis, vystavovala na odiv svůj úchvatný pixie účes tak dlouho, že by v dlouhých vlasech nebyla k poznání. V osmdesátých letech byl krátce střižený účes způsobem, jak se odlišit od hollywoodské většiny, a dnes zdůrazňuje její status silné a sebevědomé módní ikony. 

Kultury celého světa připisují účesu zvláštní význam. Vlasy jsou často symbolem síly, obvykle ve spojení s pohlavím a sexualitou. Zejména ženský účes často indikuje rodinný stav a dlouhé vlasy bývají spojovány s ženskostí. V západních kulturách byly ženské účesy tradičně delší než mužské účesy. I když se tato měřítka krásy v průběhu dvacátého století postupně uvolnila, jsou krátké vlasy stále pro většinu žen smělou volbou.

Chloe Nguyen with a Bob hairstyle

Mikádo ve dvacátém století: nezbytný feministický střih vlasů

Tak jako tomu bylo s mnoha symboly hnutí za práva žen v oblasti módy a krásy, ženy se začaly rozhodovat pro krátký účes proto, že je pohodlný. Přestože silné vzory jako Kleopatra nebo Johanka z Arku je nosily už před staletími, mikádo získalo širokou popularitu až ve dvacátých letech, dekádě popisované v různých zemích jako bouřlivá, zlatá nebo bláznivá. Ženy za války převzaly mnohou „mužskou práci“ – a dokázaly, že ji umí vykonávat dobře. Kráčejíce ve stopách žen, které se v dějinách musely vydávat za muže, aby mohly vykonávat jistá povolání, ostříhaly se nakrátko a nosily mužskou módu částečně z praktických důvodů, ale také jako výraz své znovuobjevené nezávislosti a sebedůvěry. 
Tento vzhled pomohly zpopularizovat i hvězdy němého filmu. První opravdová hollywoodská „It Girl“ Clara Bow nosila legrační ležérní verzi, která podporovala její image party girl, kokety a skrz naskrz moderní ženy. Její současnice Louise Brooks naproti tomu dávala přednost ostrému a lesklému střihu, který zdůrazňoval její elegantní styl a hodil se k rolím, které hrála – nezávislých, svůdných žen, které nezapadaly do tradičních genderových stereotypů.

Po válce ženy zaznamenaly první úspěchy v boji za hlasovací právo a vydobyly si místo ve veřejném životě nošením pohodlné módy a krátkých účesů, na které si zvykly. Ženy vyznávající styl tzv. flappers (ptáčata) nebo garçonnes (chlapecký styl) byly pomlouvané a zesměšňované jako mužatky, prostě proto, že získaly práci, řídily automobily, nosily kalhoty a mikádo. Ženy si často musely své mikádo nechat udělat u holiče, protože respektované kadeřnice nebyly ochotné udělat jim takový skandální účes.

Mikádo dnes: lichotivý klasický účes

Dnes už naštěstí nebudete mít žádný problém najít kadeřnici, která vám mikádo udělá. Milovaná klasika je nejjednodušší a univerzální volbou pro každou ženu, která chce nejdřív vyzkoušet krátký účes, než se odváží k radikálnějšímu sestřihu. Ještě lepší je, že existuje v tolika délkách a variantách, takže určitě najdete takovou, která se bude hodit k vašemu osobnímu stylu a tvaru obličeje.

The Pixie is a short hairstyle for confident women

Pixie účes ve dvacátém století: odvážná volba módních ikon

Rošťácký pixie střih pokračoval ve stopách změn zahájených mikádem. Jakmile se kratší účesy staly společensky přijatelnými, zasloužilé módní ikony nadále posouvaly hranice toho, jak nakrátko může dívka být. V padesátých a šedesátých letech tento účes symbolizoval mladickou nevinnost. 

Audrey Hepburn si otočila Gregoryho Pecka – a diváky na celém světě – kolem svého královského prstíku v Prázdninách v Římě svým uličnickým chlapeckým účesem, který se dokonale hodil k její postavě nadšené dívky s velkýma očima. V Bonjour Tristesse blonďatý sestřih Jean Seberg vyjadřoval její roli naivní mladé dívky na prahu dospělosti. Pixie účes Miy Farrow, pořízený jak známo Vidalem Sassoonem jako senzační kousek pro Rosemary má děťátko, pomáhal zdůraznit sirotčí křehkost její postavy a divákům pomohl soucítit s jejími obavami. Asi nejslavnější takový pixie účes nosila Lesley Lawson (rozená Hornby). Tato britská modelka samozřejmě vstoupila do všeobecného povědomí, až když přijala přezdívku Twiggy a nechala se ostříhat nakrátko, přičemž se její tvář stala symbolem Londýna swingujících šedesátých let. 

V následujících desetiletích byl pixie účes spojován se silou, nezávislostí a odvahou odchýlit se od běžných představ o ženské kráse. V průběhu let a měnících se měřítek krásy byl vždy cestou, jak umožnit krásnému obličeji náležitě vyniknout.

Pixie střih dnes: neskandální účes pro sebevědomé ženy

Jako ten nejodvážnější ze všech účesů vyžaduje pixie dávku sebedůvěry, zejména pokud na něj přecházíte z dlouhých vlasů. Nemusí se hodit ke každému tvaru obličeje a může mu pomoci trocha make-upu a správná úprava šatníku. Dobře střižený pixie účes však umožní vyniknout rysům vašeho obličeje a zajistí vám stylový a sebevědomý vzhled. S tímto krátkým účesem se váš ranní rituál krásy stane banalitou. Stačí si umýt vlasy, nanést trochu tužidla pro styling a vyrazit.

The Afro is a cool hairstyle for kinky hair

Afro dvacátého století: krása přirozené textury

Po staletích přizpůsobování se „bílým“ ideálům krásy umožnilo hnutí za lidská práva Afroameričanům užít si jedinečnou krásu přirozených afroamerických vlasů. Hrdě prosadili autentičnost přirozeného vzhledu a zahájili zlatou éru afra. Styloví a sociálně uvědomělí muži a ženy jako Jimi Hendrix, Angela Davis a Nina Simone byli v šedesátých letech mezi prvními, kdo s hrdostí nosili své přirozeně kudrnaté vlasy. Hvězdy jako Grace Jones, Pam Grier a Gloria Gaynor přenesly tento účes – a důraz na jedinečnost černé krásy – do disco éry sedmdesátých let.

Afro dnes: kudrnaté vlasy nošené s hrdostí

Celebrity jako Lupita Nyong'o, Janelle Monáe a Solange Knowles dnes vzdávají hold hnutí za občanská práva svou výmluvností, podporou rasové rovnosti a nošením afra s hrdostí. Afro existuje ve všech tvarech a velikostech a vyžaduje málo stylingu, zato však hodně péče. S vývojem měřítek krásy směrem k přijetí individuality a autentičnosti víc než kdykoli předtím se muži a ženy mohou projevovat nezávisle na své vlasové textuře. Dlouhé, krátké, kudrnaté nebo rovné... vlasy nikdy nebyly tak hravé.

Hippie women loved long hairstyles for an extra-romantic free-spirited look

Dlouhé vlasy hippies ve dvacátém století: láska, mír a přirozené účesy

Afro nebylo jediným účesem šedesátých a sedmdesátých let, zdůrazňujícím v té době oblíbenou přirozenou texturu. Hnutí hippie povzbuzovalo muže a ženy, aby své vlasy nosili přirozeně. Dobový romantismus preferoval dlouhé lokny, které se skvěle hodily k rozevlátým šatům a volným tunikám symbolizujícím léto lásky. Podobně jako mikádo bylo reakcí na staletí dlouhých účesů pro ženy, dlouhé, přirozené vlasy nošené hippies mohou být vykládány jako protest proti desetiletím perfektně upravených vlasů stylu Bouffant. Feministky druhé vlny se cítily osvobozeny pohodlnou unisex módou v oblečení a malými nároky na péči o vlasy a krásu , stejně jako významným sociálním pokrokem, jehož dosáhly.

Dlouhé vlasy hippies ve dvacátém století: nenáročný účes pro všechny

Mnoha ideálům hnutí hippies se mezitím dostalo všeobecného uznání. Rovnost pohlaví a ras, environmentální uvědomělost a tolerance k alternativním životním stylům jsou dnes rozšířenější než v sedmdesátých letech. Dnešním ekvivalentem dlouhých hippiovských vlasů jsou nenáročné vzhledy jako „plážové vlny“, copánky a současný trend květinových ozdob do vlasů. Koneckonců není lepšího způsobu, jak se cítit rovnocenně, než prostě nosit účes, který je stejně příjemný jako slušivý.

Více o hnutí Authentic Beauty

#Authentic­Beauty­Movement
#MYBELIEF