Jean-Philippe Beaupied

Jean-Philippe Beaupied

Hovory se skutečnými experty:

stylista a colourista Jean-Philippe Beaupied o umění minimalismu

Lidé

Filozofie stylingu Jeana-Philippa Beaupieda se dá shrnout do tří slov: Co nejvíce redukovat! Minimalismus je základ, na kterém tento stylista a colourista staví po celou dobu své profesní kariéry. Ať konzultuje, střihá a barví zákazníky ve svém salonu v Bruselu, nebo upravuje modelky na módní přehlídky či na focení pro časopisy, konečné výsledky Jeana-Phillipa jsou ve znamení zásady „v jednoduchosti je krása“. Jeho salon Premier Studio Artisan Coiffeur (neboli „řemeslné kadeřnictví“) klade důraz na zručnost, odbornou průpravu a zkušené oko, protože to vše je potřeba k vytvoření zdánlivě snadných účesů, jaké si zákaznice pak může udělat i sama doma. Jak naznačuje název salonu, staví Jean-Philippe na první místo řemeslný aspekt kadeřnické profese. To platí i pro jeho práci odborníka na barvení vlasů – jako colourista se specializuje na balayage. Výsledných barev, které působí přirozeně, dosahuje zdánlivě snadno, ale vyžaduje to celou řadu složitých dovedností. Název této francouzské techniky je odvozen od pohybu volné ruky se štětcem při „malování“ vlasů, podobného jako u skutečného malíře. S Jeanem-Philippem jsme si popovídali o jeho řemeslu, inspiraci, o tvorbě vlasů prêt-à-porter v jeho salonu a o mistrovských stylech v oblasti vysoké módy.

Od mytí k péči, od mementa k autentickému vlasovému stylingu. Objevte osobitý autentický styl od Jeana Philippa.
Jean-Philippe Beaupied

Authentic Beauty Concept: Co pro vás znamená autenticita?

Jean-Philippe Beaupied: Pro mě je autentičnost především o skutečných lidech, o lidech s hodnotami. Jako stylista se chci vracet více k základům a používat přípravky, které jsou zcela přizpůsobené a „šité na míru“ jednotlivým zákazníkům.

Konkrétněji – co je autentická krása? 

Autentická krása je cosi nadčasového, trvalého a pevně spjatého s osobností každé ženy. Authentic Beauty Movement zcela odpovídá filozofii, kterou jsem zavedl ve svém kadeřnickém salonu. Na úpravu prostor jsme použili autentické materiály, spolupracovali jsme s řemeslníky, jako jsou tesaři či kováři. Tento řemeslný aspekt je u autentické krásy také velmi důležitý.

Je úprava vlasů umění, nebo řemeslo?

Oba aspekty jsou neoddělitelně propojené. Jednoduše řečeno, umění musí dělat zručný umělec, stejně jako malíř maluje nebo pekař peče chleba. Pracujeme v profesích, kde od chvíle, kdy zjistíme, jak máme používat ruce, vytváříme umělecké dílo.

Jean-Philippe Beaupied styling

Jak pracuješ se strukturou vlasů zákazníka tak, aby vznikl osobitý vzhled?

Jakmile zákaznice vstoupí do kadeřnického salonu, hned si ji prohlédneme. Z tohoto prvotního kontaktu a úvodních momentů můžeme hned odhadnout, jakým směrem se to bude dál ubírat. Rozpoznáme u ní převažující buď spíše přirozené, či sofistikovanější vibrace, takže přizpůsobujeme svou práci a použití přípravků tomu, co zákaznice evokuje a reprezentuje. Tím je dáno, zda výsledek bude spíše přirozený, nebo vznikne něco trochu sofistikovanějšího.

Co tě inspiruje na Ixelles, tedy oblasti v Bruselu, kde máš svůj salon?

Inspirací je pro mě to, že tam jsou větší a vzdušnější prostory a nachází se tam hodně uměleckých galerií. Chodíme na vernisáže, díváme se, co se kolem děje, a získáváme tak další inspiraci, která nám umožňuje držet krok s moderním světem. 

Tvůj salon je velmi minimalistický a prostý. Jaký vliv to má na tvou práci?  

Když zákazníci vstoupí do salonu, vstupují do jakési představy. Vždycky jsem preferoval přírodní prvky, prostředí, které se snadno udržuje. Osobně rád pracuji ve velmi prostě zařízených prostorách a takovou atmosféru jsem chtěl vytvořit i ve svém kadeřnickém salonu. Mým cílem bylo oslovit zákazníky všech kategorií. Při práci mám rád, když jsou věci jednoduché, líbí se mi, když vlasy přirozeně splývají. I když je trochu přibarvíme, stále využíváme takové odstíny, které se přirozeně hodí do světa tam venku. To je podle mě klíčové a je to právě tato image, na níž pracujeme i ve fotografiích a v našich kolekcích, co přitahuje naši klientelu, která také odpovídá tomuto stylu.

Co podle tebe znamená omezený luxus?

Je to jednoduchý luxus, bez kanýrů, flitrů a okázalých ozdob. Podle mě je to i luxus, který je nositelný. 
To je v dnešní době velmi důležité a právě to zákazníci hledají. Chtějí jít do kadeřnického salonu a pak se objevit na ulici s účesem, v němž se cítí dobře. Už nechtějí, aby je někdo předělával. Měli by mít takový účes, aby jej doma mohli sami znovu upravit. Měl jsem zákaznice, které mi řekly: ‚Mám špatnou zkušenost s kadeřníky, kteří mi udělali účes. Necítila jsem se v něm dobře, takže jsem si doma vlasy umyla a sama po svém upravila.’ To je úplný opak toho, jak chci pracovat já.

Jean-Philippe Beaupied’s fashion work

Jak se tvoje práce v módě liší od práce v salonu?

Práce, kterou dělám při focení nebo na módní přehlídce, a práce v kadeřnickém salonu, to jsou dva zcela odlišné světy. V salonu máte větší možnost vyjádřit, co žena cítí a jaký dojem chce ve výsledku vyvolat. Při focení pracujeme daleko více na image, která musí odpovídat oblečení nebo značce. Máme přísnější instrukce a nemůžeme se jen tak sami pro něco rozhodnout, ale každopádně je to inspirativní.

Práce na módních přehlídkách mě inspiruje víc než práce v kadeřnickém salonu, ale obojí se vzájemně doplňuje. V podstatě se dá říct, že to, co jsem schopen předat se svým týmem v salonu, je výsledkem celkové práce, kterou absolvuji při focení a na módních přehlídkách. Velmi se to doplňuje a já to takhle potřebuji. Daleko víc inspirace pro své kolekce i pro výcvik týmů získávám z módních přehlídek a podobných akcí než z prohlížení knih o účesech.

Takže jedna stránka tvé práce inspiruje druhou?

V módě existuje konfekční oblečení a oblečení tzv. haute couture. V kadeřnické oblasti je to podobné: existuje haute couture, účesy, které jsou ne vždy nositelné, ale které jsou z estetického hlediska nádherné a vytvářejí nějakou představu, image. Pak existuje konfekce a ta se dá snadněji aplikovat na zákazníka a dá se nosit na ulici.

Jean-Philippe Beaupied a jeho odborné rady a doporučení:

To, co vynecháme, je stejně důležité jako to, co použijeme.
Po veganských produktech je v kadeřnických salonech stále větší poptávka, to je prostě fakt. Ale zákazníci chtějí něco, co funguje. Vyžadují dobré a účinné veganské produkty, které hezky voní a jsou příjemné, aby měli z jejich používání radost.

Chovejte se ke svým vlasům něžně.
Když v salonu pracujeme s barvou, nikdy neděláme kompletní změnu, abychom úplně nepřetvořili charakter vlasů. Pokud zákaznice chtějí výrazně světlejší odstín, vždycky se držíme zásady používat velmi jemný přípravek, který bere ohled na integritu vlasů.

 

#Authentic­Beauty­Movement
#MYBELIEF